Savęs žalojimas. Valgymo sutrikimai - kodėl svarbu apie tai kalbėti?

​Valgymo sutrikimai – tai fizinė ir psichinė sutrikusio elgesio liga, priskiriama prie psichikos ir elgesio sutrikimų. Valgymo sutrikimai apima nervinę anoreksiją, nervinę bulimiją, persivalgymą ir kt. Nervinė anoreksija ir nervinė bulimija yra labai svarbi šių dienų aktualija – didžiulė socialinė ir medicininė problema tarp Lietuvos paauglių.

Paprastai valgymo sutrikimai pradeda reikštis lytinio brendimo metu. Lytinis brendimas yra sudėtingas raidos etapas, kuriame vyksta daugybė fizinių ir psichosocialinių pokyčių. Apie šiuos pokyčius reikia kalbėti. Mergaitėms paauglystėje svoris auga dėl esminių kūno pokyčių, o berniukų svorio didėjimas aiškinamas jų raumenų masės didėjimu.

Kodėl valgymo sutrikimai labiau paplitę tarp merginų? Ogi todėl, kad jaučiamas visuomenėje vyraujančio kulto sukeliamas spaudimas atitikti tam tikrus liekno kūno standartus. Todėl merginos dažnai didesnį dėmesį skiria išvaizdai, o ne rūpinasi vidumi.

Badaujant organizmas patiria didžiulį stresą, todėl taupoma energija, o dėl to iki minimumo sumažėja organizmo funkcionavimas. Sumenksta širdies raumuo, nenormaliai sumažėja širdies ritmas ir kraujospūdis, todėl labai išauga širdies sustojimo tikimybė. Dėl raumenų atrofijos jauni žmonės panašėja į senstančius. Sutrinka kraujotaka, gali prasidėti akrocianozė – pirštų balimas, visiškai susitraukus galūnių kraujagyslėms, jaučiamas nuolatinis šaltis. Sumažėja kaulų tankis, o tai sukelia osteoporozę, kaulai tampa labai trapūs. Netenkama dantų. Nyksta raumenų masė. Didelė dehidratacija sukelia inkstų nepakankamumą. Pasireiškia alpimas, nuovargis, bendras silpnumas, susilpnėja imunitetas. Sausėja oda, slenka plaukai. Plaukų ima augti ant viso kūno, net ir netipinėse vietose, pvz., ant veido – tai savotiškas būdas palaikyti kūno šilumą, vadinamas lanugo. Sulėtėja arba gali visiškai sustoti lytinis brendimas. Visa tai sukelia netinkama, nepilnavertė mityba. Aišku, tai kraštutinės badavimo pasekmės, bet riba tarp nekaltos dietos ir valgymo sutrikimų labai maža, o prarastas alkį ir sotumą reguliuojančių hormonų balansas įklampina žmogų į fiziologijos valdomą užburtą ratą.

Neišvengiama ir psichologinių problemų – kamuoja nevaldoma nuotaikų kaita, dirglumas, be priežasties puolama į ašaras ar euforiją. Smulkmenos išprovokuoja labai stiprius pykčio priepuolius.

Statistika daugiau nei iškalbinga – vertinant daugelį atliktų tyrimų ir apklausų galima teigti, kad valgymo sutrikimų patiria apie 1 proc. pasaulio gyventojų, o 95 proc. jų sudaro moterys ir mergaitės. 15–25 proc. pacientų serga lėtine ligos forma. 5–20 proc. sergančiųjų miršta – vieniems nuo visiško išsekimo sustoja širdis, kiti patys pasirenka pasitraukti iš gyvenimo. Tai didžiausias mirtingumo rodiklis tarp visų psichikos sutrikimų. 15–25 proc. sergančiųjų ištinka atkrytis, neretai pasibaigiantis mirtimi. Visgi yra ir gerų žinių – iš laiku nusprendusių gydytis ir priėmusių pagalbą žmonių net 70 proc. per 6 mėnesius susigrąžina normalų kūno svorį ir normalų gyvenimo ritmą.

Valgymo sutrikimai yra sunki ir kompleksinė problema, taigi anoreksijos negalima laikyti tik dėmesio reikalavimu, o bulimijos – tik priklausomybe nuo maisto. Valgymo sutrikimų atsiranda dėl įvairių fizinių, emocinių, socialinių ar šeiminių problemų.

NELIKIME ABEJINGI