Elektroninės cigaretės – saugesnė alternatyva įprastoms cigaretėms?

Elektroninių cigarečių populiarumas sparčiai išaugo ne tik suaugusiųjų, bet ir jaunimo tarpe kaip sveikesnė alternatyva cigaretėms. Elektroninių cigarečių rūkymas populiariai vadinamas  „veipinimu“, kilusiu nuo angliško žodžio (angl. – vaping), reiškiančio „garinimas“.

Elektroninė cigaretė – tai elektroninis prietaisas, susidedantis iš skysčiu užpildytos kasetės, kaitinimo elemento bei baterijos. Kaitinimo elementas, veikiant aukštai temperatūrai, garina specialų skystį, kuris susideda iš nikotino (gali būti ir be nikotino), propilenglikolio arba glicerolio ir kvapiųjų medžiagų (gali nebūti). Būtent nikotinas yra pagrindinė medžiaga, sukelianti laikiną žvalumo ir malonumo pojūtį, tačiau per ilgesnį laiką lemianti priklausomybės išsivystymą.

Poveikis sveikatai

Kadangi elektroninės cigaretės buvo išrastos 2003 m., dar nėra žinomos ilgalaikio veipinimo poveikis sveikatai. Elektroninėse cigaretėse paprastai yra nikotino. Ši medžiaga padidina širdies su­sitraukimų dažnį, o kraujyje susidaro reikšmingai didelis nikotino metabolitų kiekis, kurie didina riziką susirgti plaučių vėžiu. Į kraują patenkančio nikotino kiekis skiriasi priklausomai nuo nikotino koncentraci­jos elektroninės cigaretės skystyje, vartotojo patirties, įtraukimų intensyvumo ir pan. Pa­tyrę elektroninių cigarečių vartotojai dažniausiai įtraukia garus giliau į plaučius ir prietaisą naudoja kur kas intensyviau nei pradedantieji, todėl jų kraujyje ni­kotino kiekis yra didesnis ir beveik prilygsta nikotino lygiui rūkant įprastas cigaretes. Vartojant elektronines cigaretes, kurių sudėtyje yra nikotino, išsivysto priklausomybė ir išlieka nikotino perdozavimo rizika dėl netinkamo prietaiso naudojimo ar dažnesnio rūkymo.

Kaip ir cigarečių dūmuose, elektroninių cigarečių garuo­se yra kietųjų dalelių, kurių koncentracija prilygsta tabako cigarečių dūmams. Kvapiųjų medžiagų, naudojamų elektroniniuose skysčiuose, poveikis kvėpavimo sistemai nėra galutinai ištirtas.

Laboratorijose išmatuotas nikotino kiekis dažnai nesutampa su kiekiu, nurodytu ant pakuotės. Jis gali skirtis net iki 20 proc., o gaminiuose „be nikotino“ kartais galima jo aptikti, todėl neverta aklai pasitikėti užrašais ant etikečių.

Tyrimai atskleidžia, kad elektroninių cigarečių vartotojai dažniausiai skundžiasi tokiais simptomais: pakilusiu kraujospūdžiu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimu, krūtinės skausmais ir spaudimu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir kitais simptomais, kurie nors ir ne ryškūs, bet įspėja apie galimus rimtesnius sveikatos sutrikimus.

Veipinimas, neretai pristatomas kaip saugesnė alternatyva rūkymui ar pagalba metant rūkyti, sukuria saugumo ir nekenksmingumo iliuziją. Tačiau tai yra pakankamai nauja technologija, kurios kenksmingas poveikis sveikatai nėra paneigtas. Todėl specialistai ragina atsisakyti ne tik įprastų, bet ir elektroninių cigarečių rūkymo, ypač jaunimui.