Prezervatyvas - apsauga nuo nėštumo ir lytiniu keliu plintančių ligų

     Prezervatyvas (lot. praeservo – „apsaugoju (nuo nėštumo)“), sargis – viena iš labiausiai paplitusių kontracepcijos priemonių. Prezervatyvas ne tik apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau ir nuo lytiniu keliu plintančių ligų.  Apsauga siekia 85 – 98 proc.

     Prezervatyvo principas jau taikytas senovės Romoje. XVI a. prezervatyvą vėl pasiūlė italų gydytojas G. Falopijus, norėdamas apsaugoti nuo Europoje greitai plitusio sifilio. Jis pasiūlė ant varpos mauti drobinį maišelį, sudrėkintą specialiais vaistais. XVII a. Prancūzijoje imta gaminti ir eksportuoti prezervatyvus iš ėriuko aklosios žarnos. Nuo XIX a. pabaigos imta naudoti plona guma. Šiuo metu prezervatyvai gaminami iš latekso.

     Vyriškas prezervatyvas.

Tai yra vyrų naudojamas kontracepcijos metodas. Jie uždedami ant sukietėjusios vyro varpos prieš lytinį aktą ir ejakuliacijos metu (išsiliejus sėklai) sulaiko sėklą, taigi spermatozoidai nepatenka į moters organizmą. Prezervatyvas išmetamas kartu su jame esančia „iššauta“ sperma. Ištraukiant varpą iš makšties, svarbu prilaikyti prezervatyvą, kad nenusmuktų ir neišsilietų sėkla.

     Moteriškas prezervatyvas.

Jis didesnis ir erdvesnis už vyrišką. Uždarasis galas dedamas į makšties vidų ir apgaubia gimdos kaklelį, o atvirasis galas lieka išorėje. Makštyje prezervatyvas tampa labai minkštas ir lankstus, yra pagamintas iš poliuretano.

Tinkamai naudojant prezervatyvą jis yra patikima kontraceptinė priemonė. Priešingai, netinkamai naudojamas vyro prezervatyvas gali nusmukti, suplyšti. Pasitaiko alerginės reakcijos.

Dažniausios prezervatyvų plyšimo priežastys:

  • Lubrikanto nenaudojimas. Kad prezervatyvas neplyštų, reikalingas drėgnumas ir slidumas.
  • Prezervatyvo laikymas kišenėje ar piniginėje. Taip nešiojant prezervatyvą, gali atsirasti trintis, kuri pažeidžia pakuotę ir patį prezervatyvą.
  • Prezervatyvas taip pat netinkamas naudoti jei jis ilgesnį laiką buvo laikomas šiltai (pvz., automobilyje, vitrinoje prie stiklo)
  • Netinkamo dydžio prezervatyvo naudojimas. Dėl netinkamo dydžio prezervatyvai plyšta ar nusmunka.
  • Galiojimo laiko, nurodyto ant pakuotės, nepaisymas.
  • Oras prezervatyve. Kartais taip nutinka, kad maunantis prezervatyvą jo galiuke lieka oro, todėl prieš maunant prezervatyvą būtina pirštais suspausti jo galiuką.
  • Pakuotės atidarymas dantimis. Taip pat pakuotės nepatartina atidarinėti žirklėmis ar kitais aštriais daiktais, kad nepažeistų prezervatyvo paviršiaus.
  • Dviejų prezervatyvų naudojimas. Prezervatyvų paviršiams trinantis vienam į kitą, jie plyšta.
  • Pakartotinas prezervatyvo naudojimas.

Šiais laikais prezervatyvų yra įvairiausių dydžių, spalvų, formų, kvapų ir skonių. Svarbu juos laiku ir tinkamai naudoti.