Išrauk kirminą iš plaučių

     Vis daugėja rūkančių cigaretes, taip pat vis populiarėjančios elektroninės cigaretės, kanapės. Vienareikšmiškai rūkantis žmogus labiausiai kenkia sveikatai dėl esančių kenksmingų medžiagų. Tabako įtraukiamuose dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenais, kurie sukelia vėžį. Kas svarbiausia cigaretei smilkstant išsiskiria dar kensmingesni dūmai, kuriuos įkvepia pats rūkantysis ir aplinkiniai. Juose randama daugiau kaip 7000 cheminių medžiagų, šimtai yra toksiški ir apie 70 gali sukelti vėžį. Rūkymas kaip nematomas kirminas graužia žmogaus sveikatą, paliesdamas jo gyvenimo kokybę.

Priežastys, kodėl verta mesti rūkyti

Sutaupyti pinigai - Didelės išlaidos ne tik cigaretėms, bet ir drabužių valykloms, žiebtuvėliams, kramtomajai gumai, pradegintoms sėdynėms. Ypač neįkainojamos išlaidos dėl rūkymo atsirandantiems sveikatos sutrikimams.

Pasiskaičiuokite, kiek sutaupytumėt, jei mestumėt rūkyti: http://nerukysiu.lt/priezastys-kodel-verta-mesti-rukyti/

Malonesnis kvapas - Rūkančiųjų uoslė yra silpnesnė, todėl jie nejaučia, kad jų drabužiai, plaukai būna prisigėrę nemalonaus rūkalų kvapo. Taip pat blogas kvapas sklinda iš burnos. Ypatingai tai jaučia nerūkantys draugai, kolegos, artimieji.

Kokybiškesnis miegas -  Rūkaliai miega prasčiau, o miegas vienas iš svarbiausiu jėgų, energijos atstatymo šaltinių.

Gražesnė išvaizda - Rūkantis žmogus neišvengiamai pasipuošia geltonais dantimis, slenkančiais ir lūžinėjančiais plaukais, papilkėjusia ir susiraukšlėjusia oda. Pablogėjus kraujotakai, oda netenka baltymų ir vitamino A, todėl ilgainiui praranda elastingumą, išsausėja ir raukšlėjasi, ypač aplink akis ir lūpas.

Sveikata - Didžiausią įtaką nerūkymas ar jo nutraukimas turi sveikam, kokybiškam gyvenimui. Užsirūkius nikotinas pasiekia smegenis greičiau nei per 10 sekundžių. Iš pradžių jis stimuliuoja centrinę nervų sistemą, o vėliau ją slopina, todėl keičiasi savijauta ir elgsena, t.y. svyruoja nuotaika. Išsivysčius priklausomybei nikotinui ir esant jo trūkumui, atsiranda tokie simptomai, kaip nervingumas, priešiškumas, nerimas, prislėgta nuotaika, sulėtėja širdies susitraukimų dažnis, padidėja apetitas.

      Rūkant didėja rizika susirgti katarakta, kuri sukelia regos sutrikimus ar net apakimą, dažniau diagnozuojama amžinė nepagydoma geltonosios dėmės degeneracija, apakimas.

      Nuo rūkymo išsausėja burnos gleivinė, seilės nesikaupia taip, kaip turėtų, jos nepadeda išvalyti nešvarumų ir pašalinti bakterijų. Todėl rūkančiuosius žmones dažniau kankina įvairios burnos infekcijos, dantys lengviau pasiduoda ėduoniui, atsiranda dantenų uždegimas.

      Nikotinas didina širdies susitraukimų dažnį, sutraukia kraujagysles, didina arterinį kraujospūdį, skatina cholesterolio kaupimąsi kraujagyslių sienelėse, tirštėja kraujas, todėl greičiau vystosi aterosklerozė, didėja insulto rizika. Rūkančiųjų tikimybė mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra 1,6 karto didesnė nei nerūkančiųjų.

      Rūkantieji dažniau serga plaučių uždegimu, tuberkulioze, gripu, peršalimo ligomis, paūmėja astma, ji sunkiau kontroliuojama. Nuolat vargina kosulys, skrepliavimas, dusulys. Ilgalaikis rūkymas sąlygoja ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, o taip pat ir skrandžio, kasos, kepenų, šlapimo pūslės vėžio atsiradimą.

      Dėl rūkymo sumažėja moterų ir vyrų vaisingumas. Vyrams galima impotencija, spermos pakitimai. Rūkančioms moterims dažniau pasireiškia skausmingos ar nereguliarios menstruacijos. 

Jei nusprendei mesti rūkyti

Geriausia iš vis nepradėti rūkyti. Jei taip nutiko, kad pradėjote, svarbiausia yra noras mesti rūkyti ir suprasti, kokia didelę reikšmę turi kokybiškesniam savo ir aplinkinių gyvenimui. Mesti rūkyti gali padėti arba  nukreipti tinkamai pagalbai pirminės sveikatos priežiūros centruose dirbantys šeimos gydytojai, visuomenės sveikatos biurų, psichikos sveikatos centrų specialistai.

Pagalbos taškus galite rasti čia http://nerukysiu.lt/kur-kreiptis-pagalbos/?city=&type=. 

Nėra nežalingo rūkymo būdo, todėl net ir pakeitę įprastas tabako cigaretes kaljanu ar elektronine cigarete, neišvengsite su rūkymu susijusios rizikos sveikatai.