Sveikos akys
2018-11-27
Regionas: 
Šakiai
Renginio data: 
2018-11-27

Šių metų lapkričio 19-26 dienomis Šakių rajono mokyklose vyko programos „ Sveikos akys“ paskaitos moksleiviams. Paskaitas vedė Sveikatinimo klubo  „ Aiškus Matymas“ lektorius Stanislavas Kysielius, kuris įdomiai ir įtaigiai išdėstė  regėjimo sistemos ypatumus, bei vaizdingai perteikė akių treniruočių būdus ir praktikas.

  Džiugu  buvo stebėti, kai paskaitos metu vis daugiau mokinių nusiima akinius su dideliu ryžtu treniruoti, atpalaiduoti savo akis ir  pradeda rūpintis savo kūno sveikata.

Kam to reikia?

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), 45 milijonai žmonių skundžiasi silpnėjančia rega ir 135 milijonai kenčia nuo įvairių regėjimo sutrikimų. Kas penkias sekundes pasaulyje apanka vienas suaugęs, kiekvieną minutę – regos netenka vaikas. 75% atvejų aklumas atsiranda dėl ligų, kurios gali būti išgydomos pradiniame etape arba prevencinėmis priemonėmis.

Kodėl taip nutinka?  Kiekvieną dieną mes žiūrime televizorių, dirbame kompiuteriu, praleidžiame vakarus su knyga ar laikraščiu esant dirbtiniam apšvietimui. Ir rezultatas yra liūdnas: pagal Pasaulio statistiką, trumparegyste skundžiasi nuo 10 iki 25 žmonių iš 100- to.

 Prasto regėjimo problema  „ jaunėja“. Jau  4% pirmokų skundžiasi prastu regėjimu. Sulaukus vyresnio mokyklinio amžiaus regos sutrikimai fiksuojami daugiau nei 40 proc. paauglių.

 Paskaitų metu buvo kalbama apie tai, kad trumparegystės priežastys nėra iki galo ištirtos, nors manoma, kad nemažai lemia ir paveldimumas. Tačiau yra daug atvejų, kai tėvai nesiskundžia regos sutrikimais, o jų vaikai jau  nešioja akinius. Taip yra dėl to, kad mūsų buityje yra daugybė situacijų, kuomet tenka  žiūrėti į daiktus iš artimo atstumo, o tai  žmogaus akiai nėra natūralu. Būtent toks nuolatinis žiūrėjimas į artimus objektus ( monitorius, knygas, telefono ekranus) įtakoja ankstyvą trumparegystės atsiradimą.  Kodėl? Akys atpalaiduoja, kai žmogus žiūri į tolį.

„ Mūsų akis yra taip sutverta, kad norint aiškiai matyti objektus tiek iš toli, tiek iš  arti, ji turi pakeisti savo optinę galią, kad  daiktus pamatytumėte vienodai aiškiai. Kai mes pradedame skaityti, akis akomoduoja, t. y., jos optinė geba padidėja, tuomet mes matome aiškiai. Jeigu ilgai išlaikome akį tokioje akomodacinėje būsenoje, be poilsio ir pertraukų, akis gali priprasti prie to, kad aiškiai  galima matyti tik mažais atstumais“- nuosekliai dėstė lektorius Stanislavas Kysielius.

Taigi kaip organizuoti savo kasdieninę veiklą, kad mūsų akys ilgai išliktų sveikos?- apie tai ir dar daugiau pasakojo „Aiškus Matymas“ mokyklos lektorius ir moksleiviams, ir suaugusiems.

      Pranešėjas pasakojo, jog patartina daryti darbo pertraukas kas 20 minučių: keisti kūno padėtį, atitraukti  akis nuo  kompiuterio ekrano ir bent 20 sekundžių žiūrėti į tolį. Tai labai svarbi rekomendacija. Jei sėdite prie kompiuterio priešais langą, saulėtu oru langą būtina uždengti žaliuzę.  Monitorius turi būti  šiek tiek žemiau akių lygio. Taip pat svarbu, kad atstumas iki monitoriaus būtų lygus rankos ilgiui, t. y. 60-70 centimetrų iki akių.  Ir dar reikia  nuolat laikyti ant stalo stiklinę vandens,  nes būtina gerti vandenį visą  darbo dieną ir ne mažiau kaip 2-2,5 litro.   Taip pat  nepamiršti kuo dažniau mirksėti.