Liūdna mergina

LYTIŠKAI PLINTANČIOS INFEKCIJOS

Dažnas mūsų yra girdėjęs apie tokias lytiškai plintančias infekcijas kaip ŽIV, sifilis, chlamidijos ar gonorėja.  Kai kurie išgirdę šiuos pavadinimus nusijuokiame, kai kurie galvojame, kad mūsų tai niekuomet nepalies. Tačiau faktai byloja kitaip. Lytiškai plintančių infekcijų  statistikoje net ketvirtadalį užsikrėtusiųjų sudaro jaunimas ir šis skaičius pastaraisiais metais vis auga. Lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) vadinamos bakterijų ar virusų ir perduodamos vieno asmens kitam, pirmiausiai lytinių kontaktų metu, infekcijos. Svarbu prisiminti, kad lytinis kontaktas nėra vien lytiniai santykiai, bet taip pat ir oralinis kontaktas, bučiniai, analiniai lytiniai santykiai. LPI patenka į organizmą per gleivinę (makšties, varpos, išeinamosios angos, burnos, kartais net akių gleivinę). LPI taip pat gali būti perduodama iš motinos kūdikiui gimdymo ar žindymo krūtimi metu.
Problematika: 

Kai kurios LPI yra nebylios ir gali neturėti simptomų, kartais požymiai gali atsirasti po savaitės, mėnesio ar net metų.  Todėl jas tiksliai nustatyti galima tik specialiais tyrimais.

Pagrindiniai LPI simptomai yra:

  • išskyros iš šlapimo - lyties organų (moterims jų pagausėja), jų spalva įvairi – nuo geltonai žalsvos iki permatomos;
  • skausmingas ar deginantis jausmas šlapinimasis;
  • baltos apnašos varpoje, vaginoje ar burnoje;
  • bėrimai lyties organų srityje;
  • padidėję kirkšnių limfmazgiai;
  • skausmingumas kapšelyje, pilvo apačioje;
  • kraujo pasirodymas po lytinių santykių.

Neįprastos išskyros iš lyties takų, pūslelės ar opos, bėrimai, niežulys – tai signalas susilaikyti nuo lytinių santykių ir nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Dauguma LPI pagydomos, o kitos vaistų pagalba yra kontroliuojamos. Svarbu tirtis, nes nenustatytos ir laiku negydomos kai kurios LPI gali sukelti labai rimtų pasekmių – nevaisingumą, persileidimą ar infekcijos perdavimą vaikui.

Dažniausiai sutinkamos LPISprendimas: 

Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų – tai susilaikyti nuo lytinių santykių ar turėti ilgalaikius santykius su asmeniu, kuris žino, kad neturi infekcijos ir kitų partnerių. Riziką užsikrėsti sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių  metu.

Prieš pradedant lytinius santykius saugant save ir savo partnerį galima apsilankyti pas gydytoją ir pasitikrinti abiem, kad netikėtumai neapkartintų jausmų ir malonumų.

Lankstukai apie lytiškai plintančias infekcijas ir ŽIV

Turinį parengė: 

Aistė Mikalauskaitė, Karolis Baliutavičius. LiMSA (Lietuvos Medicinos Studentų Asociacija)

Pasidalink!

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2018 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.