Erkės jau nubudo
2017-07-03
Tema: 
Kita
Regionas: 
Lietuva
Raktažodžiai: 
Erkės, prevencija
Renginio data: 
2017-07-03

Pasaulio sveikatos organizacija perspėja į Lietuvą besiruošiančius turistus, kad mūsų šalyje didelė rizika užsikrėsti itin pavojinga infekcine liga – erkiniu encefalitu – ir pataria prieš kelionę pasiskiepyti. Kasmet Lietuvoje užregistruojama 300–600 šios ligos atvejų. Šalyje nebėra teritorijų, kuriose nebūtų erkių, erkinio encefalito nešiotojų.

Viena erkė – dvi ligos

Vos ištirpus sniegui, alkanos erkės jau tyko savo grobio. Erkės tampa aktyvios pavasarį, temperatūrai pasiekus 8 laipsnius šilumos, ir yra gyvybingos iki lapkričio mėnesio. Dvi pagrindinės erkių platinamos ligos – tai Laimo liga, kurią sukelia bakterijos, ir erkinis encefalitas, kurio sukėlėjas yra virusas. Laimo liga perduodama, kai erkė išbūna įsisiurbusi bent keletą valandų, o erkinio encefalito virusas perduodamas praėjus kelioms minutėms nuo erkės įkandimo. Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą ožkos ar karvės pieną.

Kaip apsisaugoti nuo erkių?

Eidami į mišką apsivilkite šviesiais ir prigludusiais drabužiais, stenkitės nepalikti tarpų, pro kuriuos įlįstų erkės, dėvėkite galvos apdangalą.
Naudokite erkes atbaidančias priemones – repelentus. Atkreipkite dėmesį į purškalų ar tepalų gamintojų patarimus.
Grįžę iš lauko rūpestingai apžiūrėkite kūną, išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu, persirenkite. Dažniausios erkių įsisiurbimo vietos yra kaklas, paausiai, kirkšnys, pažastys, kojos ar rankų sulenkimo sritys. Kasdieninis pasitikrinimas neužkirs kelio erkiniam encefalitui, bet padės apsisaugoti nuo Laimo ligos.

Ką daryti, jei erkė jau įsisiurbė?

Kuo skubiau ją ištraukite, nenaudodami riebalų ar kitų medžiagų.
Erkės nesukiokite į visas puses, o traukite staigiu judesiu, geriausiai specialiu pincetu. Įkandimo vietą dezinfekuokite.
Jei šalinant erkę liko jos galvutė, jos nedraskykite – galvutę kaip svetimkūnį organizmas pašalins pats.
Erkės įkandimo vietoje ilgesnį laiką neišnykus paraudimui, kreipkitės į gydytoją.
Jei nesate pasiskiepiję nuo erkinio encefalito, profilaktiškai apsilankykite pas gydytoją.

Efektyvi priemonė apsisaugoti nuo erkinio encefalito – vakcina

Nors erkės įkandimas ne visada reiškia užsikrėtimą, imtis atsargumo priemonių vis tiek reikia. Nuo Laimo ligos vakcinos nėra – apsisaugoti galima tik kasdien pasitikrinant, ar ant kūno nėra erkės. O nuo erkinio encefalito vaistų nėra, tačiau yra vakcina, kuri apsaugo nuo užsikrėtimo šia liga. Įprastinį skiepijimo kursą sudaro trys dozės per pirmuosius metus ir pakartotinis skiepijimas po 3 ir 5 metų. Susidarius skubiai situacijai galima skiepytis pagal pagreitintą schemą.

Maždaug trečdalis susirgusiųjų erkiniu encefalitu pasveiksta ne visiškai, o apie 10 proc. sirgusiųjų išlieka sunkūs liekamieji reiškiniai – paralyžius, klausos, psichikos bei kiti sutrikimai. Tad visuomenės sveikatos priežiūros specialistai ir medikai ragina pasiskiepyti nuo erkinio encefalito ir išvengti šios pavojingos ligos. 

Tekstą parengė:
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro
Visuomenės sveikatos specialistė
Evelina Maziliauskaitė

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.