Kokios gali būti aborto pasekmės?

Galvoju apie abortą, esu jauna, kažkur apie mėnesį pastojus, ar būtų labai didelės blogos pasėkmės to?

Sveiki, dėkoju už klausimą. Nėštumo nutraukimo pasekmes galėtume suskirstyti į kelias dalis:

- su nuskausminimu ir pačia chirurgine intervencija susijusios komplikacijos (apie jas paprastai kalbama prieš procedūrą). Tarp dažniausiai minimų yra šios: kartotinės procedūros reikalingumas (jei ne visi audiniai iš gimdos yra pašalinami pirmą kartą), kraujavimas iš gimdos, infekcija (gimdos, o negydant – mažojo dubens) bei audinių ir organų pažeidimas (pvz., gimdos, gimdos kaklelio).

- atokiosios komplikacijos. Su šiomis pasekmėmis susiduriama vėliau, o ne operacijos metu ar po jos. Joms priskiriamos: nevaisingumas, negimdinis nėštumas. Kai nėštumo nutraukimas komplikuojasi infekcija ir laiku nesuteikiama pagalba, infekcija išplinta ir ilgainiui mažajame dubenyje formuojasi sąaugos. Pastarosios ir sukelia anksčiau minėtas problemas.

- psichinė sveikata. Nutraukus nėštumą gali išryškėti potrauminio sindromo požymiai:

1. kaltės jausmas: moteris jaučiasi kalta, kad priėmė sprendimą nutraukti nėštumą ir neleisti gimti savo vaikui.

2. savęs nuvertinimas: moteris mano, kad yra „niekam tikusi", yra „bloga, nes neišsaugojo savo vaiko", yra nusipelniusi nelaimingo gyvenimo.

3. nerimas. Moteris nuolat jaučia įtampą, yra nervinga, irzli, ją vargina širdies, skrandžio veiklos sutrikimai, jai sunku susikoncentruoti. Ją nuolat persekioja mintys, kad kiti žino, ką ji padarė.

4. miego sutrikimai, košmariški sapnai. Pačios moterys, patyrusios nėštumo nutraukimą, pažymi, kad sapnuoja nėštumo nutraukimą, negimusį vaiką primenančius sapnus.

5. psichologinis sustingimas: moteris slepia visus išgyvenimus, susijusius su nėštumo nutraukimu, atriboja save nuo aplinkos, nuo žmonių.

6. intymaus gyvenimo pasikeitimai: gali atsirasti priešiškumas vyrams, lytiniams santykiams. Arba atvirkščiai, moteris gali pradėti ieškoti nusiraminimo atsitiktiniuose lytiniuose santykiuose.

7. metinių sindromas: tai būklė, kai moters emocinė būklė gali pablogėti kiekvienais metais nėštumo nutraukimo dieną ar kitų vaikų gimimo dieną.

Į klausimą atsakė:

Justina Kačerauskienė
gydytoja ginekologė